Gondolatok a Prostik Magyarországon

· 3 min read
Gondolatok a Prostik Magyarországon

Magyarországon a prostitúció az egyik legkontroverszálisabb téma. Az állam nem kínál semmilyen szabályozást vagy védelmet a prostituáltak, a prostitúció lehetőleg a „közbelépésmentes”, a munkavállalók számára pedig „informális” ágazat. Az Országos Egészségbiztosítási Pénztár (OEP) és a Szociális és Munkaügyi Minisztérium (SZMM) egyáltalán nem támogatja a prostitúciót. A bűnözési statisztikákból az látszik, hogy Magyarországon évtizedek óta kevés bűncselekmény köthető a szexuális szolgáltatásokhoz. Persze nem jogi beruházások kötődnek a prostituáltakhoz, hanem különböző társadalmi és kulturális uszításokkal.

Az Emberi Jogok Európai Bíróságának 2012-es döntése azt sugallja, hogy a prostituáltak jogai végre számítanak. A bíróság olyan jogi aktust kért az Európai Unió országaiból, amely támogatja és védi a prostituáltak jogait, biztonságukat és integritásukat. Ahhoz, hogy hajtsák végre ezt a döntést, Magyarország meg kell védenie a prostituáltak jogait, védelmet biztosítani kell számukra létezésük és munkavállalásuk alatt, és hozzáférhetővé kell tennie számukra az egészségügyi ellátást a legmagasabb szinten.

A prostitúció társadalmi helyzetéről szólva a téma erősen tagolt. Egyesek a prostituáltak társadalmi megkülönböztetésének támogatását kezdeményezték, amelyet szociális figyelem nélkül végeztek, míg mások a prostitúció tilalma mellett támogatják. Kívülállóként inkább olyan javaslatokat kell megfogalmaznunk, amelyek a prostituáltak munkavállalásának és egészséges foglalkozásának biztonságosabbá tételét célozzák.

De miért fontos ez a téma? Különösen, ha azt nézzük, hogy a prostituáltak veszélyeztetettebbek, mint a munkavállalók más ágazatokban, különösen a vizuális ingyenes tartalom által generált iparágakban. Az alacsony bevételük miatt nagyobb kockázatot jelentenek a különböző átveréseknek, mert fizetni és a bérükből élniük kell. Emellett azáltal, hogy élnek veszélyes munkájukkal, embereket, köztes fők és más prostituáltakat kizsákmányoló történeteket hallhatunk vissza.

A prostituáltak számára jelentett biztonság növelése szükséges azáltal, hogy biztosítani kell a jogokat és a törvények betartását az ágazatban dolgozó munkavállalók számára. A magyarországi prostituáltak helyzetének elősegítéséhez szükséges olyan intézkedések bevezetése, amelyek biztonságossá teszik a munkájukat, és megakadályozzák az önkéntes bűncselekményeket, beleértve a kényszerprostitúciót. Ugyanilyen fontos, hogy kiegyensúlyozott jogi környezetet teremtsenek az egészséges és biztonságos prostituált munkavállalás és üzletelés számára.

Mivel az OEP és a SZMM nem támogatja a prostituáltakkal foglalkozó munkavállalókat, sok prostituált számára a foglalkoztatás veszélyes.  prostik  a rendszeres munkavállalás lehetőségei a prostituáltak számára korlátozottak, általában csupán néhány opció közül választhatnak, ami azt jelenti, hogy sokuk átlagos munkavállalói jogokhoz és ellátáshoz való jog nélkül dolgozik. Úgy tűnik, hogy jogi változásokra van szükség, hogy elősegítsék a prostituáltak munkavállalást, ha nem is támogatva őket, de legalább biztonságos hátteret biztosítva számukra.

Más vendéglátó iparágakban dolgozó munkavállalóknak vannak jogaik, és biztonságos keretekben végezhetik munkájukat, ha elegendő törvény védelmezi őket. A prostituáltak számára ez az adott szabályok hiánya, amelyek biztonságos munkakörnyezetet garantálnak számukra. A szervezeteknek rendszeres bizonyítványokat kell biztosítani az ellenőrző hatóságoknak, és még általános törvényeket is ki kell alkotni a szociális szolgáltatások és egészségügyi ellátás biztosítására.

Ezenkívül fontos lenne, hogy megvizsgáljuk a prostitúcióval kapcsolatos jelenlegi kétoldalú támogatást ennek az ágazatnak a bővítésére, azaz a prostituáltak szeretnének olyan jogi védelmet, amely megvédi őket a szexuális erőszaktól, a kényszerű emberkereskedelemmel szemben, megvédi őket a bántalmazástól, de bizalmi viszonyt is kialakítanak munkáltatóikkal.

Az egyetértés hiánya és a vitatható kulturális és társadalmi hozzáállás szükségessé teszi a magyarországi prostituáltak helyzetéről szóló további tárgyalásokat. Ez azt jelenti, hogy szükséges küldött képviselők bevonása, akik harcolni fognak a prostitúcióval foglalkozó személyek jogaiért. Szükség van egy konszenzusra, amely közös helyzetben állapodik meg, ami oltalma alatt a prostituáltak társadalmi elfogadását és támogatását biztosítja, ami megkönnyíti a prostituáltaknak az elhelyezkedést és a védelmet és az egészséges munkakörülmények biztosítását.

A prostituáltak jobb foglalkoztatása, mint munkavállalók, évtizedekig anélkül, hogy etikai kihívásokba ütközne azokat, akik a jogok kiterjesztését támogatják, de növelheti a szexuális turizmus mezőnyét, és veszélyesebbé teheti a szexuális szolgáltatásokat fizető betegek számára.

Arra is szükség van, hogy megvizsgáljuk, hogyan vonhatjuk be a szabadidő-szolgáltatókat, biztonsági szerveket, szexuális áldozatok gondozó szolgáltatókat és állami jogi szereplőket a prostituáltak helyzetét javító lépések meghozatalába. Alacsony részesedési ráták, egyenlő jogok és nagyobb biztonságos munkakörülmények megvalósítása érdekében alacsony fizetési határértékek bevezetésére és az olyan ösztönzők alkalmazására van szükség, amelyek javítják a prostituáltak szociális megítélését.

A meglévő szabályok is könnyíthetik a prostituáltak munkavállalását, lehetővé téve a visszaigényelést. Az államoknak is támogatniuk kell a jogi aktusokat, amelyek megengedik,